Blog

Strona główna » Blog » Digital painting » Tablet graficzny – jaki wybrać?
Tablet graficzny Huion
Digital painting Tablet graficzny

Tablet graficzny – jaki wybrać?

Wybór tabletu graficznego nie jest łatwy, dlatego prezentujemy ten obszerny poradnik. Skupiam się w nim na szczegółowym opisie parametrów tabletów. Jeśli interesuje Cię opis bardziej praktyczny, zapraszam Cię do przeczytania innego poradnika: Jaki tablet wybrać do digital paintingu na początek?

Tablety graficzne dla początkujących grafików

Synonimem dobrego tabletu od wielu lat pozostaje niezmiennie japońska marka Wacom, która przez długi czas nie miała konkurencji na rynku. Obecnie ta sytuacja się zmieniła, pojawiło się wiele nowych firm, których tablety mają podobne do Wacoma parametry, natomiast bardzo konkurencyjną cenę. Dlatego przyszli graficy często zadają sobie pytanie: jaki wybrać tablet?

Zajęcia na kursie digital paintingu
Zajęcia w naszej pracowni na kursie digital paintingu.

Tablet graficzny – wybór pierwszego tabletu

Jak wybrać pierwszy tablet graficzny? Jeśli jesteś początkującym grafikiem komputerowym bądź ilustratorem i jeszcze nie wiesz, czy to hobby wciągnie Cię na dłużej, to najlepszym wyborem będzie wspomniany wcześniej Wacom model Bamboo, Intuos lub Huion czy Xp-pen. Wydatek taki to około 200 – 400 zł.

Wielu początkujących grafików kupuje też używane Wacomy, które są tańsze niż nowe, a ponieważ jest to niezawodny sprzęt, to właściwie nie ma znaczenia, czy kupimy nowy czy używany (o ile nie jest uszkodzony), jakość pracy będzie podobna. Doradzam ostrożność przy kupowaniu w internecie, lepiej samemu przetestować taki sprzęt, zanim zdecydujemy się wybrać tablet graficzny bez sprawdzenia sprzedawcy.

W podobnym przedziale znajdziemy również tablety graficzne firmy Huion czy Xp-pen, natomiast za tę samą cenę można dostać tablet z większą ilością poziomów nacisku niż niektóre Wacomy.

zobacz też:

Jak zacząć naukę digital paintingu? Lista pomocnych stron w internecie.

Tablet graficzny – jaki wybrać poziom nacisku?

Dla firmy Huion 8 tys. poziomów nacisku to w tej chwili standard. Podczas gdy niektóre Cintiqi maja jedynie nieco ponad 2 tys. poziomów nacisku. Model Huion H1060P wykrywa 8192 poziomy nacisku, co jest dużą zaletą przy rysowaniu skomplikowanych grafik, gdzie ważny jest kontur i jakość kreski. Bardzo trudno jest osiągnąć taką jakość kreski na Bamboo czy starszym modelu Intuosa (którego sama jestem posiadaczką) bez programów korygujących tę jakość jak Lazy Nezumi czy innych aplikacji z możliwością ustawienia kontroli przepływu.

Rysowanie na tablecie graficznym
Praca na tablecie graficznym bez wyświetlacza wymaga od nas korzystania z ekranu naszego laptopa. Warto wtedy zadbać o to, aby matryca była dobrej jakości.

Tablet graficzny – jaką wybrać wielkość powierzchni rysunkowej?

Trzeba też zastanowić się, czy lubimy rysować na małej, czy dużej powierzchni i pod tym kątem wybrać tablet graficzny. Jeśli wolimy rysować czy malować na mniejszych kartkach, to wspomniany wcześniej Bamboo, Huion albo Intuos czy XP-pen będzie dobrym wyborem. Jeśli jednak mała powierzchnia rysowania powoduje dyskomfort, to może jednak lepiej zastanowić się nad zakupem tabletu o większej powierzchni. Są to zwykle nieco droższe, cięższe tablety niż wspomniane wcześniej modele i przez to nieco mniej mobilne. Ale jeśli mamy się męczyć na maleńkim Bamboo czy innym modelu, to prawdopodobnie lepiej zainwestować w większy tablet i pracować wygodniej.

Tablet graficzny Wacon Bamboo
Wacom Bamboo w naszej pracowni, możecie je wypożyczyć na zajęcia!

Tablety graficzne Xp-pen, Huion oraz Cintiq

Zakup Intuosa w rozmiarze L to już wydatek ponad 2 tys. zł. Więc też cena jest porównywalna z tabletami innych firm, które mają wyświetlacze. Mnie osobiście dużo się lepiej na nich pracuje, niż kiedy muszę osobno patrzeć w monitor i rysować po tablecie. Na przykład Xp-pen czy Huion z wyświetlaczem kupimy już za niecałe 2 tys. zł. XP pen ma bardzo konkurencyjną cenę – około 1400 zł za tablet z monitorem to nie lada gratka.

Dobrze też zastanowić się czy nie będzie nas denerwowało ładowane piórko i czy wolimy wybrać tablet graficzny bezprzewodowy. Niekiedy ilość kabli, które trzeba podpiąć do komputera, po prostu przeszkadza.

Również firma Wacom nieco ostatnio obniżyła ceny i niedużego Cintiqa można kupić za około 2500 zł. W porównaniu z wcześniejszymi cenami jest to całkiem dobry przeskok.

Praca wykonana przy użyciu tabletu graficznego Intuos Pro
Praca wykonana przy użyciu tabletu graficznego Intuos Pro.

Hybrydowy sprzęt graficzny (tablet graficzny i laptop w jednym) – jaki wybrać?

Ostatnio na rynku pojawiły alternatywy dla tabletów z wyświetlaczami – hybrydowe modele laptopów (laptop i tablet w jednym) jak Yoga Lenovo czy różne modele Asus bądź Dell z tak zwanymi flip screenami.

Niestety w większości przypadków liczba poziomów nacisku piórek do tych modeli pozostawia wiele do życzenia. Nawet najtańszy tablet graficzny, który można wybrać, da nam lepszą jakość kreski.

Rysik Thinkpad do tabletu Lenovo posiada tylko nieco ponad 2 tys. poziomów nacisku. To dużo mniej niż najtańszy Huion, a cena tego rysika to około 200 zł.

Piórko Asus pen posiada tylko 1024 poziomy nacisku.

Wadą wspomnianych wcześniej tabletów z odwracaną klawiaturą jest też fakt, że klawiatura znajduje się z tyłu monitora. Oznacza to, że podczas rysowania nie możemy korzystać ze skrótów klawiszowych. To bardzo spowalnia pracę w programach graficznych. Jeśli chcemy korzystać z klawiatury podczas rysowania, to znów musimy ustawić naszą hybrydę jak zwykły laptop. Trzeba będzie podeprzeć jakimś przypadkowym sprzętem – np. torebką 😉 – monitor od tyłu, żeby się nie chwiał w czasie rysowania.

Natomiast zaletą takiego flipbooka będzie mobilność i lekkość. Zazwyczaj waga nie przekracza 2 kg i można spokojnie iść na spacer czy jechać z naszym sprzętem w plecaku w podróż i poszkicować np. w tramwaju czy pociągu.

Np. Asus Zenbook Flip waży niecałe 1,5 kg. Natomiast piórko Asus pen posiada tylko 1024 poziomy nacisku. Dla mnie osobiście, to troszkę mało, ale początkującemu grafikowi powinno wystarczyć.

Tablety Ipad i Surface pro – zalety i wady

Jeśli chodzi o tablety i laptopy w jednym to mamy do wyboru Ipady bądź Surface pro.

Rysowanie na zajęciach digital painting
Zajęcia digital painting.

Zaletami obydwu sprzętów jest mobilność i lekkość. Zarówno Ipady, jak i Surface pro są bardzo lekkie, porównywalne do tradycyjnych papierowych szkicowników! Przykładowa waga to około 700 g.

Te tablety i laptopy w jednym mają jednak ograniczoną pojemność dysku i pamięci RAM. Zazwyczaj piórka do Ipada czy Surface pro trzeba zakupić osobno, to jest dodatkowy wydatek. Płacimy tutaj głównie za mobilność kosztem parametrów. Za cenę Surface pro o bardzo średniej jakości parametrów dla grafiki 2d kupimy już całkiem niezłego laptopa.

Kupując Ipada bądź Surface pro musimy liczyć się z wydatkiem minimalnym 2-3 tys. zł. Jeśli mamy mniejszy budżet, to może dobrą alternatywą będzie tablet innej firmy z dokupionym piórkiem. Obecnie istnieją aplikacje pozwalające szkicować nawet na smartfonie.

Przewagą Ipada nad Surface pro jest lepszy design. Podobnie jak wszystkie sprzęty Apple, Ipady to prostu cudeńka ergonomii i urody, więc płacimy też trochę za markę. Ipady są również mniej zawodne od sprzętu z Windowsem i mniej się zużywają.

Piórko do Ipada jest też niesamowicie czułe. Kolejną jego zaletą jest jakość odwzorowania kolorów na Ipadzie, moim zdaniem bezkonkurencyjna.

Dla niektórych minusem może być brak możliwości instalacji Photoshopa. Rysując na Ipadzie, musimy na razie korzystać z płatnej aplikacji Procreate (jednorazowy wydatek około 50zł) bądź Medibang (darmowy). Co prawda Apple obiecało, że Photoshop na iPady będzie, ale nadal nie wiadomo, kiedy dokładnie to nastąpi.

tablet graficzny huion intuos
Praca wykonana na tablecie graficznym
Huion GT-156 HD.

Tablet graficzny – jaki wybrać przy ograniczonym budżecie dla bardziej zaawansowanego grafika?

Przy ograniczonym budżecie próbowałabym kupić używanego Ipada, ale nie Surface Pro. Sprzęt Microsoftu po pewnym czasie laguje (zacina) zwłaszcza w programach graficznych. Systemy Apple mają ciągle jakościową przewagę nad Windowsem.

Moim zdaniem nie warto oszczędzać na sprzęcie, na którym będziemy pracować codziennie przez wiele godzin i od którego w dużym stopniu będą zależeć efekty naszej pracy.

Natomiast dla mnie wadą zarówno Ipada, jak i Surface pro jest błyszcząca martryca. Dla osób, które przywykły do pracy z matową matrycą może to być denerwujące podczas rysowania czy malowania. Z tym, że lepszej jakości matryca jest w produktach Apple. Microsoft na razie nie dogonił Apple pod tym względem.

Jeśli chcemy kupić niezłej jakości Surface Pro, żeby korzystać z Photoshopa, to trzeba liczyć się z wydatkiem kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Zarówno tablety Microsoftu jak i Apple mają bardzo przyjemną, przemyślaną konstrukcję. Ich zaletą jest leciutka odpinana klawiatura i podstawka stabilizująca monitor podczas rysowania. W moim odczuciu piórko do Ipada jest podobne do piórka Microsoftu.

Tablet graficzny Cintiq Companion. Czy warto go wybrać?

Jeśli chodzi o sprzęt profesjonalny, to opcją jest też Cintiq Companion, czyli hybryda tabletu z wyświetlaczem i laptopa. Do tego sprzętu nie będziemy już potrzebować laptopa, więc jego zaletą jest mobilność i niewielka waga, niecałe 2kg. Jeśli dużo podróżujecie ze sprzętem, to być może dobrze będzie wybrać tablet graficzny Cintiq Companion.

Tutaj jednak trzeba liczyć się z wydatkiem co najmniej 5 tys. złotych. Jeśli kupujemy Cintiq do pracy stacjonarnej i możemy wydać kilkanaście bądź kilkadziesiąt tysięcy złotych, to profesjonalne tablety mają wymiary ekranu prawie 70 cm i ważą z podstawą ponad 25 kg. Więc jest to sprzęt typowo stacjonarny.

Tablet graficzny Wacom Intuos
Wacom Intuos, który możecie wypożyczyć na czas zajęć.

Przewagą Wacoma jest też piórko bez konieczności ładowania.

Tablety graficzne Huion

Najdroższy Huion GT 220 V2 ma ekran 21 calowy a jego cena to nieco ponad 2 tys. złotych. Waga to ponad 5kg, więc również jest to według mnie sprzęt stacjonarny.

Zatem główną zaletą tabletów Huion jest ich bardzo konkurencyjna cena w stosunku do Wacomów.

Co do designu samego sprzętu, to niektóre modele Cintiq są dużo ładniejsze niż Huion, który jest trochę toporny jeśli chodzi o obudowę.

Tablet graficzny Huion GT-156 HD – recenzja, zalety i wady

Sama jestem posiadaczką tabletu ekranowego firmy Huion (Kamvas GT-156 HD) i uważam, że ma więcej zalet niż wad. Udało mi się wybrać ten tablet graficzny po długiej analizie dostępnych modeli.

Zalety to przede wszystkim czułość nacisku i fakt, że nie muszę już martwić się jakością kreski. Ilość poziomów nacisku i matowa matryca zapewniają komfort pracy nieporównywalny z moim starym Intuosem M. Przykładowo, w podróż wzięłam mój stary tablet bez wyświetlacza. Po 30 minutach prób narysowania odpowiedniej kreski po prostu poddałam się i rysowałam na kartce. Dlatego uważam, że ktokolwiek zdecyduje się wybrać tablet graficzny ekranowy czy jakiegokolwiek Ipada bądź tablet Microsoft, nie będzie już chciał pracować na modelach bezekranowych.

Komfort i szybkość pracy są nieporównywalne do tanich tabletów. Wiele prac ze skomplikowaną i precyzyjną kreską by nie powstało albo powstawały by o wiele dłużej niż na tablecie LCD. Wszyscy, którzy myślą nad kupnem tabletu ekranowego nie powinni zbyt długo się zastanawiać. Niezależnie od producenta, jakiego wybierzecie, komfort pracy jest nieporównywalny ze zwykłym tabletem bezekranowym.

Mój obecny tablet ma też kilka wad. Jedną z nich jest ilość kabli. Zarówno HDMI jak i USB są używane. Do tego dochodzi problem przejściówek do HDMI podczas podłączania tabletu i laptopa do drugiego monitora. Zdarza się, że kabelki gdzieś nie łączą i tablet trochę laguje. Też waga tabletu mogłaby być trochę mniejsza. Jednak to 1,5 kg i do tego laptop nie jest aż tak przenośne jak sam IPad. Ale porównywalną wagę ma również Cintiq o podobnej przekątnej monitora.

Kolejnym minusem jest fakt konieczności ładowania piórka co jakiś czas. Ten problem nie występował w moim starym Intuosie.

Do plusów należy natomiast możliwość ustawienia własnych skrótów na klawiszach z boku. Bardzo lubię też matową matrycę, dzięki której wzrok męczy się mniej niż przy pracy z monitorami błyszczącymi. Natomiast wyświetlane kolory mogłyby być nieco bardziej intensywne, ale widziałam, że podobny problem występuję również w Cintiqu.

Uczniowie na zajęciach digital painting
Nasi uczniowie na zajęciach digital painting.

Godna polecenia jest też obsługa klienta w polskim oddziale firmy Huion. W momencie, gdy nie umiałam zainstalować prawidłowo sterownika, dostałam szczegółowe instrukcje, jak to zrobić i osoba odpowiedzialna wykazała się dużą cierpliwością.

Tablet graficzny – jaki wybrać, co jeszcze warto wiedzieć?

Pamiętajcie, że Photoshop nie jest obecnie jedynym programem, w którym można tworzyć grafiki cyfrowe. Istnieje wiele alternatyw aplikacji graficznych dla ilustratorów. Bardzo atrakcyjną opcją dla cyfrowych malarzy i grafików jest darmowy program Krita, który właściwie posiada większość opcji photoshopowych.

Być może dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w kupno lepszego tabletu graficznego pieniędzy wydawanych na miesięczne subskrypcje Photoshopa. Zamiast tego można przesiąść się na darmowy program do rysowania.

Dobrym pomysłem jest też odwiedzenie sklepów ze sprzętem elektronicznym i testowanie, który tablet najbardziej odpowiada. Pamiętajmy też, że mamy ustawowo 14 dni na zwrot sprzętu. Więc jeśli przez ten czas nie będziemy zadowoleni z zakupu, to zawsze można sprzęt odesłać.

I pamiętajcie, że tablet graficzny to tylko narzędzie, a liczą się i tak umiejętności i wiedza. Żaden tablet nie zastąpi Wam wiedzy o perspektywie, umiejętności operowania jakością linii, wyczucia koloru i światła, wiedzy o kompozycji i anatomii.

Najdroższy tablet nie spowoduje, że zaczniecie świetnie rysować, choć co prawda gwarantuje komfort pracy.

Jaki tablet graficzny wybrać? Podsumowanie

Wybór jest zatem bardzo duży i trzeba wybrać tablet graficzny zależnie od tego, czy zależy nam na mobilności, czy chcemy pracować stacjonarnie, czy podróżować ze szkicownikiem tabletem. Nie bez znaczenia jest też nasze doświadczenie – to, czy dopiero zaczynamy przygodę z digital paintingiem czy jesteśmy już profesjonalnymi grafikami i zarabiamy na swojej pracy.

Coraz trudniej wybrać tablet graficzny, rynek dostępnych modeli cały czas się rozszerza. Tablety szybko tracą na wartości, ponieważ co roku producenci wypuszczają nowe, ulepszone modele.

Jaki więc wybrać tablet dla początkującego grafika? Jeśli jesteście początkującymi rysownikami cyfrowymi, to lepiej wybrać tablet z niższej półki cenowej. Po kilku miesiącach może Wam się znudzić, a tym czasie sporo straci na wartości.

Popularnym wyborem wśród kursantów digital paintingu są tańsze modele Wacom, Huion lub Xp-pen – przedział cenowy to kilkaset złotych. W naszej pracowni posiadamy również tablety graficzne z możliwością ich wypożyczenia podczas zajęć.

Uwaga też dla osób, które przesiadają się ze zwykłego tabletu graficznego typu Bamboo, Intuos czy jakiś inny tablet bez wyświetlacza na tablet ekranowy. Może Wam zająć dzień lub dwa przyzwyczajenie się do nowego sposobu pracy. Z początku wydaje się, że kreska jest w innym miejscu niż rysujemy. Ale wzrok po prostu musi się przyzwyczaić do nowego doświadczenia i to wrażenie mija. Podobnie rzecz ma się z Ipadem i Surface pro.

Bardzo ważne jest przy przesiadce z jednego modelu na inny, żeby usunąć sterowniki do poprzedniego tabletu. Wiele osób przychodzących pierwszy raz na zajęcia zapomina zainstalować sterowniki do swojego nowego tabletu. Nieważne jakiej firmy posiadamy tablet, każdy z nich posiada sterownik, który musi być prawidłowo zainstalowany na komputerze. Bez sterownika tablet nie będzie działał, bądź nie będzie wykrywał nacisku. Także w większości przypadków, gdy nowy tablet nie działa jak powinien, jest to wina sterownika, niewłaściwego zainstalowania go bądź jego braku.

Oczywiście zdarzają się wadliwe egzemplarze i wtedy należy kontaktować się ze sprzedawcą.

Jeśli dalej nie wiecie, jaki tablet wybrać, to możecie szukać informacji na forach dla grafików bądź grupach na Facebooku na temat grafiki. Siedzi tam mnóstwo profesjonalistów i często osoby te udzielają informacji. Jedną z takich grup jest “Level up!”