Blog

Strona główna » Blog » Digital painting » Jaki tablet wybrać do digital paintingu na początek?
Rysunek na tablecie
Digital painting

Jaki tablet wybrać do digital paintingu na początek?

Wybór pierwszego tabletu graficznego jest jak wybór komputera – mnóstwo parametrów, każdy producent zachwala swój produkt, a Ty im więcej czytasz, tym mniej wiesz, co powinieneś wybrać.

Jak zatem wybrać tablet do digital paintingu dla osoby początkującej, żeby odpowiadał Twoim potrzebom i Twojemu budżetowi? Postaram się pomóc Ci podjąć decyzję w tym krótkim poradniku. 🙂

W tym artykule nie będziemy się skupiać na opisie parametrów, tylko na krótkim i praktycznym opisie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tabletach, na przykład o poziomach nacisku czy wielkości matrycy – zapraszam Cię do przeczytania bardziej obszernego poradnika: Tablet graficzny – jaki wybrać?

Na końcu artykułu podaję skrót też informacji z konkretnymi modelami i cenami.

Jak wybrać pierwszy tablet?

Poniżej prezentuję kilka rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę, wybierając swój pierwszy tablet do digital paintingu.

Określ swoje plany i potrzeby

To, w jaki sposób będziesz używać tabletu, jaki rodzaj prac chciałbyś na nim wykonywać i jak długo zamierzasz z niego korzystać to bardzo istotne czynniki przy wyborze odpowiedniego sprzętu.

Poręczność sprzętu

Jeśli zamierzasz uczęszczać na stacjonarny kurs digital painting w pracowni lub dużo podróżujesz, powinieneś zwrócić uwagę na wielkość i wagę swojego sprzętu graficznego. Najnowsze tablety, nawet te z ekranem w większości są już lekkie i zgrabne, ale pamiętaj też o konieczności noszenia ze sobą laptopa, który też swoje waży.

Problem ciężkości sprzętu zwłaszcza poruszają rodzice zapisujący swoje dzieci na kursy digital painting 11-15 lat. Często nastolatek w tym wieku nie ma swojego laptopa i okazuje się, że aby umożliwić mu naukę digital paintingu, trzeba go wyposażyć nie tylko w tablet, który w najtańszej opcji jest wydatkiem około 300 zł, ale też w laptop, który powinien kosztować minimum 2000 zł, a nawet może 3000 zł, żeby dało się na nim sprawnie rysować przez kilka lat.

W takiej sytuacji zwykle polecamy zakup iPada. Nowy iPad 10,2 cala + Apple Pencil niezbędny do rysowania na tablecie to wydatek lekko przekraczający 2000 zł, czyli mniej niż kupno laptopa i słabego tabletu, a taki zestaw da znacznie lepszą jakość pracy. Do tego iPad ma gabaryty zeszytu szkolnego A5.

Czy polecamy dorosłym zakup iPada? To już zależy od tego jakie ilustracje docelowo chcesz wykonywać i czy będzie to Twój jedyny sprzęt. Na iPadzie najlepiej wykonuje się proste ilustracje, składające się z niewielkiej ilości warstw. Na przykład rysunki postaci, portrety, grafiki zawierające niewiele elementów. Jeśli tego rodzaju ilustracje są Twoim celem to z pewnością będziesz zadowolony z pracy na iPadzie. Natomiast jeżeli chcesz tworzyć złożone, realistyczne concepty, rozbudowane o wiele planów, postaci, efektów to praca na niewielkim ekranie iPada może okazać się ograniczająca.

Dziecko rysujące na iPadzie
 iPad nie ma sobie równych pod względem mobilności i wygody w przenoszeniu i rysowaniu w każdej pozycji 😉

Sprzęt na zawsze czy na chwilę?

Początkującemu digitalowcowi, który dopiero chce się przekonać czy malarstwo na tablecie go wciągnie, wystarczy podstawowy tablet za około 200 – 300 zł. Taki sprzęt nie obciąży Twojego budżetu i nie będzie na Tobie wywierać presji, że zainwestowałeś dużo pieniędzy w ten tablet, to digital painting MUSI Ci się spodobać. Za to jeśli rzeczywiście Ci się spodoba to plan kupna sprzętu z wyższej półki będzie świetną motywacją nagrodą za poczynione postępy.

Jeśli jednak jesteś pewien, że TO JEST TO, masz większy budżet i oczekujesz dobrego sprzętu do koniecznie zainwestuj w większy tablet z ekranem. Po takim tablecie rysujesz jak po kartce, to znaczy Twój rysunek jest widoczny bezpośrednio na tablecie, a nie tylko na ekranie komputera, co daje większą swobodę i precyzję.

Rysowanie na tablecie ekranowym
Graficzny tablet ekranowy to znacznie większy komfort pracy, ale też większy koszt

Jeśli od początku zależy Ci na jakości – tablet ekranowy

Jeśli jesteś gotów wydać więcej niż 1500 zł, to warto zainwestować w tablet z ekranem. Najtańsze modele tego typu można znaleźć w ofercie firmy Huion. Najtańsze w tym przypadku nie znaczy, że kiepskie, ponieważ w tej półce cenowej mamy już do czynienia z dosyć dobrym sprzętem.

Huion oferuje model Kamvas Pro 13 w cenie około 1500 zł. Konkurencyjny do niego model firmy Wacom – One Display 13 za około 1800 zł może pochwalić się parametrami zbliżonymi do Kamvasa, jednak na korzyść produktu marki Huion. Warto wyróżnić chociażby różnicę w poziomach nacisku: 8192 w tablecie marki Huion do 4096 w produkcie firmy Wacom.

Tablet do digital paintingu Wacom One Display 13
Wacom One Display 13
Tablet do digital paintingu Huion Kamvas Pro 13
Huion Kamvas Pro 13

Wybór kolejnego tabletu – czym różnią się drogie tablety od tych do 300 zł?

Załóżmy, że zdecydujesz się na zakup najtańszego, podstawowego tabletu do digital paintingu i po czasie decydujesz się na wymianę go na lepszy model. Na co wówczas zwrócić uwagę?

Przede wszystkim weź pod uwagę wielkość matrycy / pola roboczego. Im jest większe, tym większa jest nasza “kartka”, a więc wygodniej się rysuje, zwłaszcza prace przestrzenne, wieloplanowe, z dużą ilością detali. Jeśli planujemy rysować tylko “niewielkie” ilustracje, takie jak np. portrety, to większa matryca niewiele zmieni.

W parze z wielkością matrycy idzie też rozdzielczość ekranu. Jej wartość jest mocno zależna przekątnej matrycy, ale jeśli dwa tablety mają taką samą przekątną ekranu, a jeden z nich ma większą rozdzielczość, to znaczy. że będzie lepiej odwzorowywać nasz obraz.

Przed zakupem sprawdź też, ile poziomów nacisku oferuje upatrzony przez Ciebie sprzęt (dobrze byłoby mieć 8192 lub więcej). Najtańsze tablety oferują zwykle od 1024 do 4096 poziomów nacisku. Na tym tle wybija się Huion h640p, który w cenie poniżej 200 zł może pochwalić się 8192 poziomami nacisku.

W lepszych tabletach często możemy znaleźć na piórku i tablecie dużą ilość przycisków funkcyjnych, czyli takich, którym sami możemy przyporządkować daną opcję. Korzystanie z nich zdecydowanie usprawnia pracę bardziej zaawansowanym digitalowym artystom, którzy wiedzą, jakie funkcje przyporządkować przyciskom.

Nieograniczony budżet – jaki tablet dla początkującego wybrać?

Jeśli jesteś tym szczęściarzem, że Twój budżet nie ma ograniczeń, to w kwestii ceny tabletu można powiedzieć, że sky is the limit.

Profesjonalni concept artyści do stacjonarnej pracy wybiorą najdroższe modele Wacoma z ogromną matrycą, jak Wacom Cintiq Pro 32 z matrycą o przekątnej długości imponujących 32″! Cena tego cudeńka to około 16.000 zł, a trzeba pamiętać, że do tak dobrego tabletu konieczny będzie komputer z równie wysokiem półki.
Innym rozwiązaniem jest tablet i komputer w jednym, czyli Wacom MobileStudio Pro 16. W cenie podobnej do Cintiq’a Pro 32 otrzymujemy coś na kształt iPada, czyli tablet i komputer w jednym. Świetne rozwiązanie dla osób, którym zależy na mobilności, ale za niebagatelną kwotę około 18.000 zł kupimy osobny tablet i komputer stacjonarny, których parametry znacznie przewyższą te skondensowane w lekkim i poręcznym Wacomie. Fani mobilności za powyższą kwotę mogą kupić aż 3 najwyższe modele iPada Pro o podobnej specyfikacji co mobilny Wacom.

Przenośny komputer piórkowy Wacom MobileStudio Pro 32
Wacom MobileStudio Pro 32 – przenośny komputer piórkowy

Gdzie kupić pierwszy tablet graficzny?

Wiesz już, jaki tablet wybrać na początek przygody z digital paintingiem, pozostaje więc kwestia zakupu. Gdzie kupić tablet graficzny? Najlepiej w sklepie internetowym. Nie tylko dlatego, że w dużych stacjonarnych marketach z elektroniką ceny są wyższe, ale przede wszystkim to dosyć niszowa kategoria sprzętu i w sklepach stacjonarnych wybór jest mocno ograniczony. Rzadko też możemy spotkać na ekspozycji możliwość przetestowania sprzętu. Czasami zdarzy się podpięty iPad, jednak żeby przetestować produkty firmy Apple najlepiej udać się do jednego z iSpotów, gdzie wybór będzie zdecydowanie większy.

Gdy jesteś gotowy na zainwestowanie w sprzęt z wyższej półki, na pewno masz opory przed zakupem tabletu graficznego bez wcześniejszego przetestowania. Niektóre firmy wychodzą naprzeciw tym obawom, oferując możliwość darmowego przetestowania tabletów, np. firma Wacom. Za pośrednictwem strony internetowej Wacom możesz zamówić na 7 dni wybrany model tabletu do domu, jedyne koszty jakie ponosisz to opłacenie kuriera oraz zwrotna kaucja.

Podsumowanie – najczęściej wybierane tablety dla początkujących

Najbardziej budżetowy tablet, dobry dla początkujących:

  • najtańsze modele firmy Wacom (w cenie od około 300 zł) , np. Wacom One, Wacom Intuos S,
  • najtańszy model firmy Huion (w cenie od około 180 zł) – Huion h640p.

Model marki Huion mimo niższej ceny może się poszczycić lepszymi parametrami. Wynika to z wieloletniej dominacji rynku tabletów graficznych przez markę Wacom. Huion niedawno wkroczył na rynek i próbuje przekonać do siebie konsumentów konkurencyjnymi cenami.

Najbardziej poręczny tablet / tablet dla dziecka:

Zdecydowanie iPad. Nowego iPada 10,2″ kupimy za 1600 zł, obowiązkowo trzeba dokupić też Apple Pencil w cenie około 450 zł. Na rynku można znaleźć też liczne podróbki od 100 do 200 zł, jednak rysowanie nimi jest odczuwalnie gorsze, nawet dla laika.

Przy większym budżecie i do bardziej profesjonalnego użytku można zainwestować w wyższe modele iPada, o lepszych parametrach i większej matrycy. Ich ceny plasują się między 2500 a 6000 zł.

Pierwszy tablet z ekranem:

Jeśli jesteś zdecydowany na niego większy wydatek i zależy Ci na tablecie ekranowym, polecamy modem Huion Kamvas 13. Mamy go w pracowni, jego koszt to około 1600 zł. Lekki i poręczny, a do tego bardzo dobry stosunek ceny do jakości.

Podobny sprzęt o nieco mniejszym poziomie czułości kupimy od firmy Wacom – One Display 13.

Tablet dla profesjonalisty:

W toku nauki digital paintingu i podczas pracy na różnych tabletach będziesz odkrywać, co konkretnie Tobie odpowiada i na czym Ci zależy. Więc korzystaj z okazji,żeby wypróbować różne tablety, np. na wystawach sklepowych lub podczas zajęć grupowych.

Zobacz też: wybór tabletu graficznego – szczegółowy poradnik

Ilustracje pochodzą ze stron producentów:
www.wacom.pl
www.huion.com.pl